Ana Sayfa / Havuz Kimyasalları / Fastchlor L – Sıvı Klor

Fastchlor L – Sıvı Klor

Sıvı klor havuz suyunda bakteri, mantar ve virüslere karşı hızlı bir biçimde etki ederek, organik kirleri parçalar. Havuz suyu pH’ını yükseltir. Dezenfektan ve klor ihtiyacı için kullanılır.
Fastchlor L  Özellikleri
Havuz suyunu dezenfekte ederken, su içerisindeki bakteri, mantar ve virüslere karşı hızlı birbiçimde etki ederek, organik kirleri parçalar. Havuz pH’sını yükseltir.
Yapısından dolayı stabilizatör ve alkalinite değerlerine bağlı bir kullanım içermez.
Fastchlor Avantajları
Havuzun suyunda sıvı dezenfektan olarak kullanımı daha kolaydır.
Havuz parametresi olan siyanürik asiti içermediğinden bu değere etkisi bulunmaz.
Havuz suyunda siyanürik asit değerini yükseltmez.
Fastchlor Kullanım Talimatı
100 m³ havuz suyuna 1 ppm serbest klor seviyesine ulaşmak için 1200-1500 gr(1.2-1.5 lt) kullanılmalıdır.
Bulanık sularda 100 m³ havuz suyuna 1 ppm serbest klor seviyesine ulaşmak için 3600-4500 gr kullanılmalıdır.
Yosun tutmuş havuzlarda 100 m³ havuz suyuna 1 ppm serbest klor seviyesine ulaşmak için 5000 gr Fastchlor ve Gemaş Algex ürününden 2.5 lt kullanılmalıdır.
Şok klorlama işlemi, tercihen akşam vakti yapılmalı ve serbest klor seviyesi 3 ppm’in altına düşene kadar havuz kullanılmamalıdır.
İdeal havuz suyunda serbest Cl miktarı 1-3 ppm’dir.
Dezenfeksiyon işleminde pH 7.2-7.6 arasında olmalıdır.
pH yüksek olduğunda klorun bakteri mücadelesi zayıflar.
Organizma oluşumunu engellemek için her gün havuz suyuna tatbik edilmelidir.
Güvenli Kullanım ve Stoklama Bilgileri
Teneffüs Edilirse : Hastayı açık havaya çıkarın. Solunumu ve kalp atışlarını kontrol edin. Nefesalmıyorsa suni teneffüs yaptırın. Güçlükle soluyorsa oksijen verin. Derhal doktor çağırın.
Cilde Temas : Mümkün oldukça çabuk kirlenen alanı ılık ve nazik akan suyla en az 15 dakikayıkayın. Kirlenen elbise ve ayakkabıları akan su altında çıkarın. Doktor çağırın.
Gözle Temas : Derhal kirlenen gözü göz kapağını açık tutarak, ılık ve nazik akan suyla en az 20 dakika yıkayın. Temiz göze kirli suların gelmemesine dikkat edin. Doktor çağırın
Yutulursa : Kusturmayın. Bilinç yerinde değilse ağızdan hiçbir şey vermeyin. Solunumu vekalp atışlarını kontrol edin. Nefes almıyorsa eğitilmiş personel tarafından suni teneffüs yaptırılmalıdır. Kalp atışları yoksa kalp masajı yapın. Bilinci yerindeyse derhal bir fincan (250-300 ml) su içirin. Her 10 dakikada 1 fincan su içirin. Kendiliğinden kusarsa ağzı yıkayın ve su vermeye devam edin. Hemen doktor çağırın.
Yalnızca orijinal ambalajında, serin yerde muhafaza ediniz. Sıcaklık 30º C üstünde olmamalıdır.
Yanıcı malzemeden uzak tutulmalıdır.
Analiz Sonuçları
Görünüş : Yeşilimsi sarı sıvı
Yoğunluk:1.0-1.3

Boğucu kokulu, yeşilimsi sarı renkli gazdır. Periyodik 17. grubunda öbür halojenlerle Birlikte Yer alan klorun simgesi Cl, atom Numarası 17, çizelgenin atomu Ağırlığı 35,453’tür. Havadan Yaklasik 2,5 kat Ağırdır; Suda az çözünür (Bir litrelik suda 2-3 litre klor); “Klor suyu” adı Verilen bu çözelti, altını safra etkileyecek güçte Bir yükseltgeyicidir.

-34 ° C sıcaklığa Kadar soğutulduğu ya da sıkıştırıldığı zaman Kolayca sıvılaşan klor, flor, brom, iyot ziyaretinde astatinle halojenler Grubunu oluşturur; halojenlerin oğlu yörüngelerinde yedi elektron Vardır ziyaretinde öbür maddelerden sekizinci Bir elektron alma eğilimi gösterirler.

Mangandioksit, sodyum klorür ziyaretinde sülfürik asitin tepkimeye girmesi Sonucu klor açığa çıkar ziyaretinde bu tepkime laboratuvarda klor Elde etmek Click Kullanılabilir. Sanayi de imkb klor, mutfak tuzunun (sodyum klorür) elektrolizi yoluyla üretilir ziyaretinde Yan ürün Olarak hidrojen gazı ziyaretinde sodyum hidroksit açığa çıkar.

Klor, Aşağı yukarı bütün, metalleri Etkiler. İnce Bir demir çubuk ısıtılıp, içinde az miktarda su Olan Bir klor tüpüne daldırıldığında, akkor hale gelerek, kahverengi demir klorür dumanları Yayar. Tepkime sırasında temperature aşırı yükseldiğinden, demir eriyerek akar; ama tüpün dibindeki su, erimiş cama değerek kırmasını Demirin önler. Bakır, alüminyum, kalay, gümüş Kurşun de klorla tepkimeye Girer ettik. Bir klor tüpüne Bir miktar cıva dökülürse, hemen cıva klorür oluşarak billurlaşır tüp çeperine yapışır ettik. Altın platine sıcakta klor gazı, soğuktaysa klor suyu etki ederek, çözünmelerine yol açar ettik.

İlgilenir misin?

Algex Protector – Yosun Önleyici

Yosun oluşumunu önler ve klorun etkin kullanımına destek olur. Algex Protector Özellikleri Katyonik esaslı dezenfektan …

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...